Leopoldvon Sacher Masoch

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Fiyanalı ünlü psikolog Krafft-Ebing, Sacher-Masoch'un edebî çalışmalarından esinlenerek sadizme ek olarak yeni bir kavram daha türetmiştir: Mhzohizm. Çağdaşı Kont Leopold von Sacher-Masoch'un soyadının bu şekilde kullanılmasına öfkelendiği rivayet edilir.
Sacher-Masoch de Sade gibi aristokrat bir yazardır. Ünlü yapıtı "Kürkler İçindeki Venüs"de, en büyük cinsel hazzı kadınlar tarafından aşağılanmaktan, onların kendisine fiziksel ve ruhsal acı vermelerinden, kürklere bürünmüş kızıl saçlı bir kadın tarafından kamçılanmaktan alan bir adamı anlatmaktadır.
Kraft-Ebing, roman kahramanını Sacher- Masoch'un kendisi olarak nitelendirip, romanın otobiyografik olduğunu öne sürerken yanılgıya düşmüştür. Bununla birlikte Sacher-Masoch'un çocukluğu bu yanılgı için güçlü bir dayanaktır.
Babası polis şefi olan Leopold von Sacher-Masoch, 1836'da Galiçya'nın Lvov kentinde doğdu. Çocukluğunda, tutkun olduğu teyzesinin sevişmesini, kürkler içine gizlenerek seyretmesinin ve bundan büyük bir zevk almasının yetişkinlikteki cinsel yaşamını büyük ölçüde etkilediği öne sürülür. Sacher-Masoch, çocukluğunda edindiği kürk fetişizmi ve cezalandırılma isteğini tatmin eden kadınlarla ilişki kurmaya özen göstermiştir.
Romanlarının çoğunda ahlâki yargılara yer vermiştir. Özel cinsel saplantılarım açıkça işlemesine rağmen de Sade gibi toplum ve yasalar tarafından suçlanmamıştı. Ancak, ruhsal dengesizliği akıl hastanesine yatırılmasına ve orada ölmesine neden olmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Servet-i Fünun Romanın Olay