Sıcakta Beslenme

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Sıcakta Beslenme

Gıda Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Yusuf Değirmenci, yasal olarak bütün gıdaların ambalajlı ve etiketli satışa sunulması gerektiğini belirterek, tüketicilerden gıda maddelerini alırken etiketin üzerinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan alınmış üretim iznini gösteren tarih ve sayının olup olmadığını kontrol etmelerini istedi.

 
  Değirmenci, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz aylarının gelmesiyle birlikte gıda maddelerinin kullanımında nasıl daha bilinçli bir tüketici olunabileceğinin sırlarını anlattı. Dondurulmuş olarak alınan gıda maddelerinin, evde de dondurucularda saklanması gerektiğine dikkat çeken Değirmenci, bu tür ürünlerin yaz aylarında dışarıda uzun süre bırakıldığı zaman insan sağlığını ciddi anlamda tehlikeye düşürebileceğini vurguladı. Değirmenci, bütün gıda maddelerinin yasalar gereği ambalajlı ve etiketli
olarak satışa sunulması gerektiğine işaret ederek, "Bu etiketin üzerinde gıda maddesinin adı, içindekiler, net miktarı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan alınmış üretim iznini gösteren tarih ve sayının olup olmadığını da mutlaka kontrol etmeliyiz" dedi.

Vatandaşları, gıdaların alt ve üst kapaklarının normal görüntüsünü kaybetmiş ve şişkinlik oluşturmuş konserve kutularının alınmaması konusunda uyaran Değirmenci, etiket üzerindeki son kullanım süresi geçmiş gıdaların da kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini kaydetti. Satın alınan gıdalarda, beklenmeyen bir durumla karşı karşıya kalındığında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve tüketiciyi koruma derneklerine şikayette bulunmaları konusunda tüketicileri uyaran Değirmenci, "Gıda satın alındıktan sonra son kullanma tarihi geçmemiş olsa bile, gıda maddesinin ambalajı açıldığı anda bozulma, küflenme, renk değişikliği veya kokusunda değişiklik varsa böyle gıdaları tadına bakarak kontrol etme yoluna gidilmemeli, ürün hiç tüketilmeden iade edilmeli" diye konuştu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Tanzimat Edebiyatında Roman