Uzun süreli hormon tedavisi

14 Ağustos 2013 tarihinde tarafından eklendi.

Uzun süreli hormon tedavisinin yararlan 1950'li yıllardan başlayarak, kadınlar, daha uzun sürelerle hormon tedavisi almaya başlamışlardı. Birkaç popüler teoriye göre, bu hormonlara, "gençliğe özgü" miktarlarda sürekli pek çok faydası vardı.

1970'lerin ortalarında, rahmi alınmamış kadınların, tek başına estrojen aldıklarında, rahim kanserine yakalanma riskinin çok yüksek olduğu anlaşıldı. Bu nedenle, çoğu kadın, estrojen ve progestinin bileşimi içeren hormon tedavisi aldı.

1990'ların ortalarında ise, çok geniş ve dikkatle yürütülen çalışmalar sonucunda, birkaç yıl veya daha uzun sürelerle alınan hormon tedavisinin, sağlık açısından muhtemelen bazdan iyi, bazıları da kötü olan, önemli etkileri olduğu sonucuna varıldı. Bu çalışmalar, çoğunlukla, kohort (grup) çalışmalarıydı .

Genel olarak, uzun süreli hormon tedavisinin, kalp hastalıkları, osteoporoz ve kolon (bağırsak) kanseri riskini azaltmaya yararı olduğu, ancak, meme kanseri, kan pıhtılaşması ve safra kesesi hastalığı riskini, belirgin bir şekilde artırdığı fark edildi. Hormon tedavisinin, felç ve aşırı bunama riskini azaltabileceğini gösterir bulgular daha azdı. Bu rahatsızlıklardan zarar gören kadınların sayısı göz önüne alındığında, hormon tedavisinin -pek çok kadm için-yararlı olması, zararlı olmasından daha muhtemel görünüyordu.

Kohort çalışmalarda araştırmacılar, hormon kullanan kadınlarınki ile hormon kullanmayan kadınların tıbbi kayıtlarını karşılaştırırlar. Bu tür çalışmalara kesin gözüyle bakılmamaktadır. Örneğin, kalp hastalığı riskinin, belirgin bir şekilde düşük olması, hormon tedavisinden kaynaklanmamış, daha ziyade, hormon tedavisi almak isteyen kadınla ilgili başka bir şeyden – doktorların tahmin etmediği ve ölçmeyi düşünmedikleri bir şeyden kaynaklanmış olabilirdi.

Kohort çalışmaların iyi bilinen kusurlarına rağmen, yayınlanan araştırma, 20-30 yıl boyunca gözlemlenen yüz binlerce kadım kapsamış ve genel olarak bu çalışmalar aynı sonuçlara varmıştı. 1990'ların ortalarında, doktor ve hastalara rehber olması açısından, elde bulunan en iyi kanıt buydu. Ve bu kanıt, ortalama bir kadın için, uzun süreli hormon tedavisinin, riskleri geride bıraktığını anlatır görünmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Karagöz Oyunları